Hemşireler Gününde Anestezi ve Reanimasyon (Covid) Yoğun Bakım Sorumlu Hemşiresi Nurdan Taşkın'ın konuşması tüm çalısanlarımıza duygulu anlar yaşattı.
13 Mayıs 2022


  • nurdan hemşire1.jpg
  • Nurdan hemşire


Herkese merhabalar;

 

Öncelikle bu anlamlı günde karşınızda olmanın mutluluğu içinde olduğumu bilmenizi isterim.

Başta sevgili müdürümüz Bilge AYDINOĞLU GÖKŞEN ve Müdür Yardımcılarımızın,değerli meslektaşlarımın vede kıymetli misafirlerimizin hemşirelik haftasını kutluyorum.

Tüm dünya olarak 2 yılı aşkın süredir mücadelesini verdiğimiz ve nihayet sonlarına geldiğimiz covid-19 pandemisinde sürecin başından beri savaşan,yorulan,yıpranan ve tüm bunlara rağmen birlikte güçlenen ayakta kalan meslek grubuydu HEMŞİRELİK.

Tüm dünya genelinde annenin evladına,evladın annesine yaklaşmaya korktuğu bu pandemi mücadelesinde çok korkulara şahitlik ettik,nice üzüntülere,kaygılara , kayıplara.

Sürecin en başından beri Covit yoğun bakım sorumluluğu yapmış ve halen yapmakta olan biri olarak birkaç yaşanmışlığı sizlerle paylaşmak isterim.

Evet, Pandeminin tüm Dünyada ve de Türkiye de ilan edilmesiyle birlikte içine girilen süreç dinamik ve belirsizdi.Herkesin kaygısı korkusu var iken hemşireler bu sürecin tam merkezinde, hasta bireylerin nefesi kadar yakınındaydı.Yeri geldi korkusunu dindirmek için elini tutan oldu, yeri geldi hasta bireyin hayata tutunmak için verdiği mücadelede onu destekleyen, solunum egzersizi yaptıran oldu,yemegini yediren, yürüten aspıre eden oldu.

Bazen yoğun bakımın camından kızına elini sallayan annenin elinin ürkekliğinde yanındaydı, arkasını döndüğünde gözyaşındaydı HEMŞİRE.

Gün geldi 18 yaşında gencecik fidanları yitirdik,annelerin hastane bahçesinde feryadına şahit olduk,gün geldi 90 yaşındaki dedemizi şifa ile ağzında dua ile ugurladık.

Zaman oldu aynı saflarda yer aldığımız hemşire arkadaşımıza ‘İyi olaçaksın, İnan,Bırakma kendini’ deyip moral olmaya çalıştık......olmadı.Dakikalarca kalp masajı yaptık kurtaramadık,gözümüzde yaş kalbimizde acısı kaldı Gülcan hemşirenin....Sağlık teknikeri Tevfik abimizin...

Zaman oldu yıllarca beraber çalıştığımız hekim arkadaşımızın,ağabeyimizin ‘Beni uyutun hatırlamak istemiyorum’ dediğinde gözbebeğindeki titremeyi gördük ve işte o zaman Turgut abimizide yüreğimize gömdük.

Beni entübe edin nolur deyip oksijen açlığına giren aile hekimi arkadaşımızın 2 saat boyunca müdahalesinde odasında yanındaydı hemşire .İlaç uygularken, kalp masajı yaparken,elini tutarken....

Zaman oldu doğum yapıp üçüz bebeğini koklayıp göremeden yitirdiğimiz anne ile öldük.

Bebeği için hiç pes etmeyip güçle direnen ve extübe olup bebeği ile taburcu olan Aslıhan ile güçlendik.

Bir annenin bebeğinin resmini yenidoğan yoğunbakımdan alıp gösterdiğimizde, yavrusunun resmine sarıldığında yanındaydık, ve aklında yalnız o görüntü ile yitirdiğimizde yine yanıbaşında.

Bir babanın kağıt kalem isteyipte ; oğluna ,eşini kızını emanet ettiği anda ‘ona iyi olacaksın’ diyendik. ...Ve bana Bir şey olursa bu mektubu oğluma verin dediğindeki titreyen sesini duyandık.

Bizler her pandemide ve her olağanüstü durumda burdayız, Hep en ön safta üzüldüğümüz yerden güçlenerek dimdik.

2 yıldan fazladır T1 ‘in palyatifinden,ameliyathaneden,acilden,T3 den ve diğer tüm Yoğun bakımlardan hemşirelerimizle,

Günde 20 bin adım atmış olan covit transfer hemşiremizle,ateş polikliniğinde en önde çalışan hemşirelerimizle,gece gündüz demeden yatış üstüne yatış alırken yatak planlaması yapan süpervizörlerimizle,yoğun bakımda cpap uygulayanla,yaşam sonu hizmeti verenle,serviste tedavi uygulayanla,çocuklarını uzaktan sevmiş olanlarla ve hatta sevdiklerini korumak için yurt köşelerinde kalmış olanlarla hep birlikte BİZİZ.BİZ HEMŞİREYİZ.HEMŞİRELER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN.Bu 2 yıl süresince yitirdiğimiz sağlık neferlerimizin mekanı cennet ruhu şaad olsun...

SAĞLIK DOLU NİCE YILLARIMIZA. (12.05.2022 )


T2 covit yoğunbakım sorumlu HEMŞİRESİ

NURDAN TAŞKIN