Hasta Ziyaret ve Ziyaretçi Kuralları
17 Mayıs 2024

 Hastaneler insanlar için en önemli devlet kurumlarından biridir ve insanlara hizmet için vardır. Hastalara en iyi şekilde hizmet verebilmesi için hasta ve hasta yakınlarımıza önemli görevler   düşmektedir. Hasta, refakatçi ve ziyaretçilerin bu bilinçle hareket etmeleri gerekir.Hastane Kurallarına tüm hasta ve hasta yakınlarının uyması gerekir. 

 Hastane ziyaretleri, belirlenmiş ziyaret saatleri çerçevesinde yapılmalıdır. Hastane ziyaret saatleri her gün Öğle: 13.30 – 15.00 Akşam: 19.00 – 20.30 saatleri arasındadır.

 Ziyaret sırasında 10 (on) yaşından küçük çocuklar kişisel koruyucu malzemelerin kullanımı konusunda zorlanabilecekleri için özel durumlar dışında, erişkin ve çocuk yoğun  bakım servislerine ve   diğer  servislere ziyaretçi olarak alınmaz.  

 Çocuk hastaların hekim onayı olmak koşulu ile ve kliniğin uygunluğuna göre kardeş ve arkadaşları tarafından ziyaret edilmesine izin verilebilir.

 Özellikli hastanın ya da hastanın odasını paylaştığı diğer hastaların durumunu dikkate alarak, bölüm hemşireleri ziyaretçi sayısını ya da ziyaret saatlerini kısıtlayabilir. 

 Özellikli hasta gruplarının bulunduğu bölümlerde (Tüm Yoğun Bakımlar, Yeni Doğan Yoğun Bakım vb.), mevzuat, bilimsel norm ve ilgili bölümün ziyaret kuralları doğrultusunda hareket edilmelidir. 

   Hastane binası içerisinde kapalı alanlarda sigara içilmesi kanuni olarak yasaktır.

   Hastane binası içerisinde yüksek sesle konuşulmamalıdır. 

  Hasta, servis hemşiresinin bilgisi olmadan servisten ayrılamamalıdır. 

 Ziyaretçiler hastane dışından yiyecek ve içecek getirmemesi ve diyetisyen kontrolü olmayan hiçbir yiyecek ve içeceğin hastaya verilmemesi gerekmektedir.

 Ziyaretçiler hasta yataklarına oturulmamalı, (sağlığınız ve ihtiyaç halinde kullanılabilmesi için) hasta eşyaları kullanılmamalıdır.

  Ziyaret sırasında, hastaya bağlı bulunan ekipmanlara hiç bir şekilde dokunulmamalıdır.

  Ziyaretçiler el hijyeni kurallarına uymalıdır. Ziyaret öncesi mümkünse mutlaka eller yıkanmalıdır.

  Hastanın odasının kapısında uyarı işaretleri varsa uyarılara dikkat edilmelidir.

  Ziyaretçiler doktor ve hemşire direktifleri dışında hastaya herhangi bir uygulama yapmamalıdır.

  Ziyaretçiler kişisel temizlik alanlarını temiz kullanılmalıdır. 

  Ziyaretçiler hastane malına zarar verilmemelidir.

  Ziyaretçiler hastane kuralları konusunda görevlilere yardımcı olunmalıdır. 

Hastane irtibat telefon numaraları : (0324) 225 10 00 dır.